דף הבית ראשי
כל הטיולים והקייטנות
חברי הוועד המנהל
רכוז החלטות הקרן
מאזנים - ומסמכים
בוגרי הקרן נפגשים
Facebook
בני המשפחות כותבים
סרטונים - Movies
כתבו עלינו
כל מה שכתבנו
תקנון העמותה
טפסים לתרומה
קישורים
עמוד הבית >> 101 מתכונים וסיפורים של לוחמי צנחנים ושב"כ >> מוטקה - אוכל ובישול

מוטקה - אוכל ובישול

"מדובר ביוצאי צנחנים, גברים לא צעירים, שכמה פעמים בשנה עוזבים הכול ובאים לפעילות בשביל היתומים והאלמנות וממשיכים את הקשר איתם לאורך שנים. זו חברות לכל החיים, זו פעילות שיוצרת משפחה מבחירה, והקשר כמעט יומיומי
01.09.09

ספר חדש: המתכון הסודי של אבא

אורית הראל
מערכת מוטק'ה
קצת יותר ממאה מתכונים וקצת פחות ממאה סיפורים, כולם של לוחמי צנחנים ושב"כ ובני משפחותיהם, קובצו לספר אחד שמחבר בין קולינריה ופרקי הווי
נעמית ברש, בעבר בעלת עסק לבישול ומאפה בית, חיפשה דרך להחזיר אהבה. לפני שש שנים נהרג בעלה שאול ברש, שהיה איש שב"כ. קרן הצנחנים, שפעיליה מטפלים מאז 1968 במשפחות חללי הצנחנים ובמשך השנים אימצו גם את משפחות חללי השב"כ, אימצה אותה אז "באהבה אינסופית, בתמיכה עצומה, ואחרי כל מפגש איתם הרגשתי כמו טלפון סלולארי אחרי טעינה", כדבריה.

"מדובר ביוצאי צנחנים, גברים לא צעירים, שכמה פעמים בשנה עוזבים הכול ובאים לפעילות בשביל היתומים והאלמנות וממשיכים את הקשר איתם לאורך שנים. זו חברות לכל החיים, זו פעילות שיוצרת משפחה מבחירה, והקשר כמעט יומיומי.

"מהמקום הזה באתי וביקשתי לגמול איכשהו על מה שקיבלתי. אמרו לי שקשה לגייס תרומות לקרן, אז חשבתי מה אני יכולה לעשות, ובאופן טבעי פניתי למה שאני יודעת - אוכל, שזה התחביב שלי שגם היה בעבר פרנסה". באוכל היא הבינה והתמצאה, בכתיבת ספר - הרבה פחות: "הייתי בטוחה שאי-מייל אחד לכל מי שמחובר לקרן יגרור הפגזה של חומר, אבל לא רק שזה לא קרה, אפילו היו תגובות נגד של מאצ'ואיסטים שהסתייגו מהרעיון של ספר עם סיפורים ומתכונים".

 
ספר חדש: המתכון הסודי של אבא
עטיפת "המתכון הסודי של אבא". צילום: אמנון קוגלר


ברש לא ויתרה והחליטה להגיע לאנשים, גם אם בדרך ארוכה יותר. היא קראה ספרים של יוצאי צנחנים בניסיון להגיע למי שכבר הוכיחו שיש להם מה לספר והם גם יודעים לעשות זאת. היא פנתה לחברים ולחברים של חברים, לאנשים שהכירה ולאנשים שהם הכירו.

"הסיפור הראשון שקיבלתי, שהוא גם הראשון בספר, הוא של השכנים שלי, שהוא איש סיירת צנחנים. הם היו המפרגנים הראשונים שמיד שיתפו פעולה. עוד בין הראשונים הייתה אורית מופז, שנידבה מתכון לחביתת ירק של חמותה.

"חבר שפגשתי חיבר אותי לחבר שלו, קצ'ה, שגייס את כל ה-101, ואז הפקס התחיל לעבוד והגיעו הסיפורים הראשונים. בהמשך נסעתי לאתר מורשת הצנחנים וקראתי סיפורים, איתרתי שם שמות ופניתי לאנשים. עודד אל-יגון לקח אותי לפונדק ה-101 לכושי רימון, וככה חרשתי את כל הארץ ונוספו לי הרבה חברים חדשים".

שלוש שנים עבדה ברש על הספר שכל עושיו עבדו בהתנדבות. הספר בנוי בשלושה פרקים, כשלוש מנות ארוחה - ראשונה, עיקרית וקינוח - כשלצד כל מתכון (או שניים) מופיע סיפור. או להפך, תלוי בקורא. המתכונים, שכולם פשוטים, ברורים ונטולי פוזה, כתובים בשפה בהירה ונגישה, והסיפורים הם סיפורים של החבר'ה.

שם הספר, "המתכון הסודי של אבא", נוצר כי "רצינו שם שייתן ייצוג גם לשו-שו של השב"כ וגם לקונוטציה של מתכון לחיים, שזה חלק ממורשת הצנחנים והמוטו של הקרן", מסבירה ברש. "זה לא ספר צבאי וגם לא ספר הנצחה. זה ספר שמדבר אל כולם, שיש בו סיפורים ואנקדוטות מהווי הצנחנים לאורך השנים".דף הבית | שאלו עלינו | פעילות קרובה | כתבו לנו | כתבו עלינו | פורום | גלרייה | מוסדות הקרן | תקנון הקרן | מפת אתר | צור קשר
 
מייסד האתר: גבי מדינה (17 בפברואר 2010)
עיצוב: עליזה אשכנזי חיון | הקמת אתרים: Allnet4u.co.il