דף הבית ראשי
כל הטיולים והקייטנות
חברי הוועד המנהל
רכוז החלטות הקרן
מאזנים - ומסמכים
בוגרי הקרן נפגשים
Facebook
בני המשפחות כותבים
סרטונים - Movies
כתבו עלינו
כל מה שכתבנו
תקנון העמותה
טפסים לתרומה
קישורים
עמוד הבית >> כתבו עלינו >> אמיר קרן - 1938 - 2004. כתבה בהארץ 17/11/2004

אמיר קרן - 1938 - 2004. כתבה בהארץ 17/11/2004

אמיר קרן, צנחן, מטפח הקשר עם המשפחות השכולות, 2004-1938  -   מאת אורי דרומי. 

כשאמיר נולד בחרה לו אמו את שמו מתוך הרשימה שנתן לה הקיבוץ, גבעת חיים מאוחד. הוא היה ספורטאי וכדורסלן מצטיין, ובתיכון ריכז את חטיבת בני הקיבוץ המאוחד במקום והדריך בהתנדבות בני נוער במעברת אור עקיבא.
w w w . h a a r e t z . c o . i l


--------------------------------------------------------------------------------

עודכן ב- 03:58 17/11/2004   הכתובת הראשונה של האלמנות והיתומים   אמיר קרן, צנחן, מטפח הקשר עם המשפחות השכולות, 2004-1938   -    מאת אורי דרומי  

כשאמיר נולד בחרה לו אמו את שמו מתוך הרשימה שנתן לה הקיבוץ, גבעת חיים מאוחד. הוא היה ספורטאי וכדורסלן מצטיין, ובתיכון ריכז את חטיבת בני הקיבוץ המאוחד במקום והדריך בהתנדבות בני נוער במעברת אור עקיבא.  הוא התגייס לסיירת  הצנחנים ב-1956, וסיים בהצטיינות קורס מ"כים וקורס קצינים. תחת פיקודו של יאיר פלד, מפקד הסיירת הנודע (שנרצח אחר כך על ידי בדווים), הוא ידע תקופה סוערת של פריצות דרכים ופשיטות. ב-1959 השתחרר, התחתן עם חברתו שרה, ולשניים נולדו גלית, זיו, לילך וענת. אחרי תקופה של עזרה לקיבוצים אייל ויד חנה, חזר לגבעת  חיים  מאוחד,  שם ריכז במשך שנים את ענף הכותנה, בנוסף להיותו במשך כחמש שנים מרכז ועדת הביטחון של התנועה הקיבוצית, וכמובן - בנוסף לשירות מילואים ממושך, שאותו סיים בתפקיד מג"ד.    עם פרוץ מלחמת ששת הימים השתתף אמיר במערכה בירושלים. על הגשר על נחל קדרון נפלו בקרב חמישה צנחנים, בהם חברו בנפש אורי קוטון. לדברי שרה, אז נבט בלבו הדחף לטפל במשפחות הנופלים.   ב-69-'68' יצא פעמיים בשליחות המוסד לסייע למחתרת הכורדית של מולא מוסטפה ברזאני, אשר לחמה בשלטון בעיראק, ועם יצחק עבאדי, איש דגניה א', לימד את הכורדים להפעיל תותחים ללא רתע (תול"רים). שלמה נקדימון, בספרו "תקווה שקרסה", מצטט את רשמיו של אמיר על הלוחמים הכורדים: "הם מסוגלים לפגוע באבן בעמוד חשמל ממרחק של 500 מטר... אבל כדי להופכם לחיילים אמיתיים יש צורך בכור היתוך אמיתי".   במלחמת יום הכיפורים הוא לחם בסיני, אך ב-12 באוקטובר הצטרף לכוח הסדיר של הסיירת בפיקודו של שר הביטחון היום, שאול מופז, שהונחת 200 קילומטרים בעומק סוריה, כדי לחסום את השיירות העיראקיות שנעו אל הגולן. באותו יום, אחד הקודרים במלחמה, היתה פשיטה מוצלחת זו קרן האור היחידה.  בחזרה בסיני, הוא השתתף בקרבות סביב החווה הסינית, ונפתלי הדס, רופא שלחם אתו עוד ב-67', מספר שהשמיד עם פלוגת התול"רים שלו עשרות טנקי אויב וכך מנע מהארמייה המצרית השלישית לסגור את התפר בינה לבין הארמייה השנייה, שבו התבצעה הצליחה. חברו הקרוב גדעון הלוי נפל באותה עת, ואלמנתו צילה אומרת כי אז נדר אמיר שהקשר עם משפחות הנופלים ייהפך למוקד חייו.  פקודו עודד גורפינקל מספר כי אחרי חציית התעלה נמאסו על אמיר חילופי האש המטרידים עם המצרים. הוא הורה לאנשיו לנצור את אשם, התגנב אל עמדות המצרים ושיתקן בהשלכת רימונים. בשלהי המלחמה עלה למובלעת ברמת הגולן והחזיק עם חייליו בתל מרעי.

השתתפותו בקייטנה שנערכה אחרי המלחמה ליתומי הצנחנים ציינה את ראשית המסע הארוך שלו אל משפחת השכול. הוא הצטרף ל"קרן הצנחנים" ונעשה בה לעמוד התווך. הוא היה מעורב בכל פעילות: ברכות לימי ההולדת של היתומים בחתימת "החברים של אבא", טיולים וקייטנות, סיוע בכל בעיה מול משרד הביטחון, קשיים בגיוס, בעיות רפואיות.  הוא היה הכותל המערבי של האלמנות והיתומים (במיוחד אלה המסוגרים יותר), אשר לא היססו להתקשר אליו, ביום או בלילה, בכל עניין שהציק להם. לא היתה שמחה או אירוע משפחתי של משפחת השכול של הצנחנים שהוא לא השתתף בה. במקביל, יזם הקמת גני שעשועים בצובה, יגור, עמק חפר ורמת השופט, לדברי משפחתו - "כקונטרה לעצב של השכול".  בשנים האחרונות, במסגרת העמותה למען מורשת הצנחנים, הגשים את חלומו - "סרט לכל חלל". שבע דקות של סיפור, תמונות וקטעי סרטים, המתמצתים את סיפור חייו של הנופל. "בדור שלנו, שהיה במלחמות, זכרנו כל שם", אמר בראיון ל-Ynet. "מה יהיה אם העם לא יזכור את הנופלים שלו?" הוא הצליח לפלס דרך ללבם של בני משפחה שבמשך שנים נצרו את הכאב בלבם, וגאל משכחה נופלים שנותרו ללא שארים.  אלישע שלם, מוותיקי הצנחנים, אומר כי ניחן בשילוב הנדיר של לב רחב, כושר ביצוע ויכולת התמדה. מותו, מסיבוך שאחרי ניתוח, היכה בתדהמה את המשפחה הגדולה של הצנחנים. חבריו איציק מעוז, דמי בן חורין, מיכה עתידיה (מימי) ואחרים אומרים כי יהיה קשה למצוא לו תחליף. ורינה יפה, אלמנתו של מפקדו לשעבר יוסי יפה ז"ל, אשר היה לו דמות מופת, ביטאה בלוויה את שעל לבן של אלמנות רבות, כשאמרה "התאלמנו בשנית".


כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©

--------------------------------------------------------------------------------


סגור חלון
דף הבית | שאלו עלינו | פעילות קרובה | כתבו לנו | כתבו עלינו | פורום | גלרייה | מוסדות הקרן | תקנון הקרן | מפת אתר | צור קשר
 
מייסד האתר: גבי מדינה (17 בפברואר 2010)
עיצוב: עליזה אשכנזי חיון | הקמת אתרים: Allnet4u.co.il